Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Duchowość i natura

 

Nie da się zaprzeczyć istnienia w człowieku duchowości, która współgra z jego naturą i współtworzy otaczającą go rzeczywistość. Każda myśl i każde uczucie to wyraz ludzkiej duchowości. Czysta duchowość, zharmonizowana z naturą człowieka, jest areligijna, niezależna od schematów i wykreowanych na własny użytek obrazów bóstw i ich praw. Duchowość idealna jest nieprzypadkowym odruchem wnętrza człowieka, korespondującym z jego naturą - rozumem zdolnym do refleksji i obiektywnej oceny.

Religie jeśli nawet pozornie przybierają kształt prawdziwej i rozumnej idei, są złudzeniem i wyrazem obłąkania wielu, którzy mniej lub bardziej świadomie poddali się manipulacji i swoistej polityce zhierarchizowanych struktur władzy. Duchowość realna jest wolna od zakłamania, uzależnienia, poddaństwa, politycznego bełkotu i sporów o słuszność własnej prawdy. Duchowość jest tak naturalna i czysta, że aż codzienna i niemal namacalna: ukryta w szczerości wyznania i skuteczności słusznego działania.

Wiara i religia ogłupiają człowieka, krępują naturalną wirtuozerię jego duchowości, otępiają rozum, który jest nieodzownym instrumentem czystej duchowości. Wiara jest wymysłem okaleczonej wyobraźni i ograniczonego umysłu, które najczęściej poprzez egzystencjalne ograniczenia i niewygody, tworzą rzeczywistość zastępczą, wyidealizowaną, enigmatyczną i niepojętą - a dzięki tej tajemniczości dają wierze i jej włodarzom super skuteczne narzędzie władzy i wyzysku.

Duchowości prawdziwej nie da się wymyślić i zinstrumentalizować jak wiary czy religii. Duchowość to naturalna mądrość człowieka, która dostrzega  spójność rzeczywistości z naturą danej rzeczy, komunię rozumu i uczucia w człowieku, która otwiera go na poznawanie i tworzenie a zamyka na wszelkie formy wykluczenia, dyskryminacji i burzenia. Naturalna duchowość uskrzydla i wyzwala od zniewalających rytuałów, zakłamanych prawideł i przytłaczających struktur. Duchowość jest immanentna i transcendentna, dla każdego i w każdym, jest codzienna i przede wszystkim zgodna z rozumną naturą człowieka. Bez czystej duchowości nie da się po ludzku żyć.

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?